Spring 2015 Highlights

  • West Seneca East
    NYS Scholar Athlete Teams:  Boys Lacrosse, Girls Lacrosse, Softball, Boys Track, Girls Track

    Baseball
       James Brnik – All-League ECIC Div. II 1st Team All-Star; All WNY Honorable Mention
       Justin Canady – All-League ECIC Div. II Honorable Mention
       Justin Gospodarski – All-League ECIC Div. II Honorable Mention
       Dan Picciano – All-League ECIC Div. II Honorable Mention
       DJ Schiersing – All-League ECIC Div. II 1st Team All-Star
       Joe Strzalka – All-League ECIC Div. II 2nd Team All-Star
       Brian Wasilewski – All League ECIC Div. II    1st Team All-Star; All WNY 2nd Team All-Star; All-State 4th Team All-Star; ECIC Div. II Sportsmanship Award
       Jacob Wojciechowski – All-League ECIC Div. II Honorable Mention

    Lacrosse (Boys) 
       Joe Ciraulo – Class B 2nd Team All-Star
       John Dolac – Class B 2nd Team All-Star
       Matt Mazza – All Section VI 2nd team All-Star; Class B 1st Team All-Star; New School Records
       Tyler Skretny
    – All Section VI 1st team All-Star; Class B 1st Team All-Star; Academic All-American; WS Bee Male Athlete of the Year

    Lacrosse (Girls)

       Madeline Austin – ECIC 2nd Team All-Star
       Erin Barrett – ECIC 1st Team All-Star
       Kelsey BeresECIC 2nd Team All-Star
       Sierra Broad
    – ECIC 1st Team All-Star
       Courtney Guzda – ECIC 2nd Team All-Star
       Laura Skrzypczyk – All WNY All-Star 2nd team; ECIC 1st Team All-Star
       Grace Vogel – ECIC 1st Team All-Star

    Softball (Girls)
       Rachel Funk - ECIC Div. II 2nd Team All-Star
       Madeline Hillery – ECIC Div. II 2nd Team All-Star
       Anilese Kelly - ECIC Div. II 1st Team All-Star
       Brittany Nowatzski – ECIC Div. II 1st Team All-Star

    Track (Boys)
       Dale Nicosia / Matt Wallace - Steeple Chase Relay – New School Record
       Dominic Farszmil / Sal Zagarrigo - High Jump Relay – New School Record
       Joe Ramanno / Anthony Boylin / Sal Sperrazza - Shot Put Relay – New School Record


     West Seneca West
    NYS Scholar Athlete Teams: Baseball, Girls Lacrosse, Softball, Boys Track, Girls Track

    Baseball
       Dawson Broad – ECIC All-Star 2nd Team

    Lacrosse (Girls)
       Casey Villagomez – All-League 1st Team All-Star

    Softball (Girls)
       Morgan Altman – ECIC Large School All-Star; ECIC Div. I 1st Team All-Star
       Valerie Caballero – ECIC Div I 2nd Team All-Star  
       Bree Chambers – Div. I Pitcher of the Year
       Laura Krawczyk – ECIC Div. I 2nd Team All-Star
       Adriana Lis – ECIC Div I 1st team All-Star

    Track (Boys)
       Jacob Bartz – New School Record (Pole Vault)          
       Austin Ensminger / Parker Welling/ Peter Borzillieri / Jacob Maurino - 4 x 100m Relay - New School Record
       Austin Ensminger / John Gorman / Parker Welling / Robert Frazer - 4 x 400m Relay – New School Record,  Section VI Champions; NYS Championship Qualifier 

    Track (Girls) 
       Emily Marchitte – New School Record (Triple Jump)
       Alise Murray – WSW Booster Club “Athlete of the Year”         
       Anna Rybczynski - WS Bee Female Athlete of the Year